Kako izbrati ustrezno LED sijalko?
Pri nakupu nove ali zamenjavi stare klasične razsvetljave je potrebno upoštevati, da ta zadosti osvetli površino in prostor, ter da ustreza našim vizualnim čutom. Ker pa se LED tehnologija vseskozi razvija in ponuja novitete, je težko izbrati najbolj primerno oprema za razsvetljavo. V naši ponudbi lahko najdete kvalitetne in najnovejše izdelke s področja LED razsvetljave po nizkih cenah.
Menjava klasične žarnice z LED sijalko
Za menjavo klasičnih žarnic z LED sijalkami priporočamo, da si najprej ogledate, kakšno podnožje ima vaša stara žarnica. Oznako podnožja običajno najdete na sami žarnici ali na originalni embalaži sijalke.
Razlikujemo naslednje vrste podnožij: E14,E27,GU10,MR16,G4,G9, itd. Priporočamo tudi to, da si ogledate primerjalno tabelo moči klasičnih žarnic z LED sijalkami in tako ne spreminjate moči svetlobe.
Klasična žarnica oddaja toplo belo barvo svetlobe, ter osvetljuje kot 360°. LED sijalka pa ima to možnost, da oddaja tri barve bele svetlobe: torej toplo belo barvo, nevtralno belo barvo in hladno belo barvo.
Diode v sijalki so v osnovi zgrajene tako da osvetlijo kot 120°, kar pomeni, da je v sijalki nameščenih več diod, ki osvetlijo kot 360° in tako dosežejo enak učinek kot klasična žarnica, vendar veliko bolj varčno. Zato so LED sijalke tudi veliko bolj varčne od klasičnih žarnic (do 80% prihranek električne energije v primerjavi s klasičnimi halogenimi žarnicami). Prav tako pa je njihova življenjska doba v primerjavi s klasičnimi halogenimi žarnicami do 20- krat daljša.
Enota kelvin (K) predstavlja temperaturo barve svetlobe. Ta podatek navadno najdemo v opisu sijalke ali na embalaži sijalke. Klasične žarnice z žarilno nitko po navadi oddajajo toplo belo barvno svetilnosti 2700K do 3400K in so primerne za uporabo v prostorih, kjer se zadržujemo tekom dneva (npr. dnevna soba, spalnica, itd. ). Prednost LED sijalke je v tem, da lahko doseže veliko večje temperature barve in brez težav razsvetljuje tudi prostore, kot so garaža, delavnica, kuhinja, itd. S povečevanjem barvne temperature dodajamo odtenek modre barve, z zmanjševanjem pa rdečo barvo svetlobe.
V primeru da hočemo zamenjati halogensko žarnico z LED sijalko, je potrebno preveriti ali je ta halogenska žarnica že bila priključena na kakšen pretvornik/napajalnik, saj ta ni primeren za priklop LED sijalke. Napajalnik je potrebno ustrezno zamenjati s takšnim, ki ustreza novi LED sijalki. Za LED sijalke tipa MR11, MR16, G4 in tiste, ki delujejo na napetosti DC12V (po navadi se uporabljajo v domovih, hotelih, lokalih in imajo ti priključki standard 230V) je za pravilno delovanje potreben ustrezen napajalnik/pretvornik.
Toplo bela barva LED sijalke (2700K – 3000K) sveti kot bela barva z rumenim odtenkom. Svetloba je podobna barvi svetlobe klasične žarnice. Primerna je za uporabo v bivalnih prostorih saj ne moti oči.
Nevtralno bela barva LED sijalke (4000K – 5000K) nima posebnih lastnosti ali odtenkov, ima pa najboljšo svetilnost izmed belih barv LED svetilk. Primerna je za uporabo v bivalnih prostorih, saj ne moti oči.
Hladno bela barva LED sijalke (5500K – 6000K) sveti kot bela barva. Toplo a z modrim odtenkom. Barvo lahko primerjamo z barvo avtomobilske xenon žarnice. Hladno bela barva ne privlači mrčesa, kar pomeni da jo priporočamo za uporabo zunaj.
Kot svetilnosti
Kot svetilnosti (ločimo od 15°do 360° kot svetilnosti) nam pove, s kakšnim kotom LED sijalka sveti na površino. Pri izbiri kota svetilnosti moramo biti pozorni na to, kje želimo imeti sijalko nameščeno in kakšen bo njen namen. Pri tem naj poudarimo, da ožji kot bo kot svetilnosti LED sijalke, bolj skoncentrirana in močnejša bo svetloba, ki jo bo LED sijalka oddajala. Vzemimo za primer dve sijalki z isto močjo, vendar z različnim kotom svetilnosti, pri čemer bo kot ene 60° in kot druge 120°. Čeprav obe uporabljamo tako za notranje kot zunanje prostore, je ta z ožjim kotom (60°) dvakrat močnejša od te s 120°kotom, zato je namenjena predvsem razsvetljevanju želenih ožjih predmetov v prostoru (npr. pri osvetljevanju jedilnih miz, pisalnih miz, raznih delovnih površin, določenih prostorov, namenjenih branju, itd.).
Kako močno sijalko potrebujem?
Svetilnost sijalke naj bi bila sorazmerna z MOČJO SIJALKE, vendar to vedno ni realnost. Na tržišču imamo namreč veliko različnih sijalk, ki so bolj ali manj kvalitetne. Največ kar lahko naredimo, če nismo prepričani v kvaliteto sijalke je to, da v opisu ali na etiketi preverimo, kakšno svetilnost ima sijalka.
Naša ponudba LED sijalk je pestra. Tako najdete pri nas LED sijalke vse od 80lm/W do 120lm/W. medte, ko na tržišču obstajajo tudi sijalke s slabšo svetilnostjo. Podatek o svetilnosti je pogosto zlorabljen v škodo kupca, vendar pa ga je možno izmeriti s profesionalno opremo.